AccuEnergy RCT36-5000 : AcuCT Flex Rogowski Coil Current Transformer, 36 in Length, 10.67 in ID, 25A-6000A Current Range, 2 m (6.4 ft) Leads
AccuEnergy
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
RCT36-5000
Condition:
New
Availability:
Ships 1-3 Days
Adding to cart… The item has been added
AccuEnergy RCT36-5000 : AcuCT Flex Rogowski Coil Current Transformer, 36 in Flexible Coil, 24mV/1000A @60Hz Output, 25A to 6000A Calibrated Range, 2 m (6.5 ft) Leads
Common Applications
  • Power metering and submetering
  • Power quality monitoring and harmonic measurement
  • Energy monitoring in switchgear, MCCs, and distribution panels
  • Retrofits and installs where conductor access is limited
Specifications
  • Model Output (RCTxx-5000): 24mV/1000A @60Hz, 20mV/1000A @50Hz
  • Calibrated Range (with “RCT” input devices): 25A to 6000A
  • Accuracy: IEC 61869-10 Class 0.5, IEEE C57.13 Class 0.6
  • Frequency Range: 45Hz to 65Hz
  • Frequency Response: 10Hz to 20kHz
  • Working Voltage: 1000V CAT III, 600V CAT IV
  • Dielectric Strength: 7400Vac @ 50/60Hz for 1 minute
  • Operating Temperature: -20°C to 70°C (-4°F to 158°F)
  • Operating Humidity: 0 to 95% RH, non-condensing
  • Installation Conditions: IP61
  • Polarity: White = Positive, Brown = Negative, Bare = Shield
  • Phase Orientation: Arrow points towards load
Mechanical
  • Form Factor: Flexible rope-like CT
  • Coil Length (RCT36): 900.0mm (35.43 in)
  • Window Size (RCT36): 271.0mm (10.67 in)
  • External Diameter (RCT36): 302.0mm (11.89 in)
  • Coil Diameter: 15.5mm (0.61 in)
  • Lead Length: 2 meters (6.5 feet)
Options
  • BNC connector option available
  • IP68 environmental protection option available
  • Extended temperature rating option available (-45°C to 125°C)
Construction
Case Material Orange thermoplastic rubber, UL 94V-0 rated flame retardant
Lead Wires 1000V UL Style 20940, 26AWG
Certifications CE, RoHS, cURus (E359521)
Datasheets
pdf logo AcuCT Flex Series Rogowski Coil CT Datasheet
pdf logo AcuCT Flex Series Rogowski Coil Installation Guide
Current Rating:
5000A