Functional Devices RIB2402SB-NC : Enclosed Power Relay, 20 Amp Contact Rating, Relay Contact Type: SPST-N/C + Override, 24 Vac/dc/208-277 Vac Coil Voltage, NEMA 1 Housing
Functional Devices
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
RIB2402SB-NC
Condition:
New
Availability:
4 In Stock | Ships Today
Adding to cart… The item has been added
Functional Devices RIB2402SB-NC: Enclosed Power Relay, 20 Amp Contact Rating, Relay Contact Type: SPST-N/C + Override, 24 Vac/dc or 208–277 Vac Coil Voltage, NEMA 1 Housing, Made in USA
Common Applications:
Specifications
  • Relays & Contact Type: One (1) SPST Continuous Duty Coil
  • Expected Relay Life: 10 million cycles minimum mechanical
  • Operating Temperature: -30 to 140° F
  • Humidity Range: 5 to 95% (noncondensing)
  • Operate Time: 18ms
  • Relay Status: LED On = Activated
  • Dimensions: 2.390" x 3.310" x 1.810" with 0.50" NPT Nipple
  • Wires: 16", 600V Rated
  • Approvals: UL Listed, UL916, UL864, UL508, C-UL, California State Fire Marshal, CE, RoHS
  • Housing Rating: UL Accepted for Use in Plenum, NEMA 1
  • Gold Flash: No
  • Override Switch: Yes
Contact Ratings:
  • 20 Amp Resistive @ 277 Vac
  • 20 Amp Ballast @ 277 Vac (N/O)
  • 10 Amp Ballast @ 277 Vac (N/C)
  • Not rated for Electronic Ballast
  • 10 Amp Tungsten @ 120 Vac (N/O)
  • 770 VA Pilot Duty @ 120 Vac
  • 1,110 VA Pilot Duty @ 277 Vac
  • 2 HP @ 277 Vac
  • 1 HP @ 120 Vac
Coil Voltage Input:
24 Vac/dc or 208–277 Vac ; 50–60 Hz
Drop Out = 2.1 Vac / 3.8 Vdc
Pull In = 18 Vac / 22 Vdc
Coil Current:
50 mA @ 18 Vac
83 mA @ 24 Vac
69 mA @ 208–277 Vac
33 mA @ 22 Vdc
35 mA @ 24 Vdc
47 mA @ 30 Vdc
Notes:
  • Order Normally Closed by adding “-NC” to end of model number
Mounting:
Enclosed
Number of Relays:
1
Relay Contact Type:
SPST-N/C
Relay Coil Voltage:
24 Vac/dc/208-277 Vac