Functional Devices RIB24C-FA-RD : Polarized Relay, 10 Amp SPDT, 24 Vac/dc Coil, Red Housing
Functional Devices
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
RIB24C-FA-RD
Condition:
New
Availability:
0 In Stock | Lead Time: 3-5 Days
Adding to cart… The item has been added
SPECIFICATIONS
# Relays & Contact Type: One (1) SPDT Continuous Duty Coil
Expected Relay Life: 10 million cycles minimum mechanical
Operating Temperature: -30 to 140° F
Humidity Range: 5 to 95% (noncondensing)
Operate Time: 6ms
Relay Status: LED On = Activated
Dimensions: 1.70" x 2.80" x 1.50"with .50" NPT nipple
Wires: 16", 600V Rated
Approvals: UL Listed, UL916, UL864, C-UL
California State Fire Marshal, CE, RoHS
Housing Rating: UL Accepted for Use in Plenum, NEMA 1
Gold Flash: No
Override Switch: No
Contact Ratings:
10 Amp General Use @ 277 Vac
10 Amp Resistive @ 30 Vdc (N/O)
7 Amp Resistive @ 30 Vdc (N/C)
1/2 HP @ 125 Vac
1 HP @ 250 Vac
1/4 HP @ 277 Vac
470 VA Pilot Duty @ 125 Vac
770 VA Pilot Duty @ 250 Vac
Coil Current:
26 mA @ 20 Vac
31 mA @ 24 Vac
48 mA @ 35 Vac
14 mA @ 20 Vdc
18 mA @ 24 Vdc
28 mA @ 35 Vdc
Coil Voltage Input:
24 Vac/dc ; 50-60 Hz
Drop Out = 3 Vac / 3.8 Vdc
Pull In = 20 Vac / 20 Vdc
pdf logo
Functional Devices RIB24C-FA-RD Specifications
Relay Contact Type:
SPDT
Relay Coil Voltage:
24 Vac/dc