Part Number
BA/WT-BLE-RPFEP-5-BB-BAT
Probe
remote 304 SS bullet probe with 5 ft FEP cable
Length
5 ft (1.5m)
Power
Battery
Enclosure
IP66 / NEMA 4X
List Price
$350
Warranty
5 Years
The BAPI Wireless BLE Remote Probe 5ft FEP Cable BAPI-Box Battery (BA/WT-BLE-RPFEP-5-BB-BAT) is a wireless BLE pipe and process temperature sensor in an IP66/NEMA 4X BAPI-Box enclosure with a remote 304 SS bullet probe with 5 ft FEP cable. Powered by battery. Transmits via Bluetooth Low Energy to the BAPI BLE Receiver or Gateway. The probe material is 304 stainless steel with FEP cable insulation.
Best for: Wireless pipe, process, and immersion temperature sensing in wet or harsh environments where the BAPI-Box IP66/NEMA 4X enclosure provides weather and contamination protection.
5-Year Warranty
Backed by BAPI's 5-year warranty. Onboard memory stores up to 16,000 readings in gateway mode.
| Specification | Value |
|---|---|
| Part Number | BA/WT-BLE-RPFEP-5-BB-BAT |
| Probe Type | remote 304 SS bullet probe with 5 ft FEP cable |
| Probe Length | 5 ft (1.5m) |
| Probe Material | 304 Stainless Steel with FEP cable |
| Power | Battery |
| Temp Accuracy | ±1.7°F (0.95°C) from 32 to 158°F |
| Temp Range | -4 to 221°F (-20 to 105°C) |
| Enclosure | IP66/NEMA 4X BAPI-Box |
| Frequency | 2.4 GHz (Bluetooth Low Energy) |
| Onboard Memory | Up to 16,000 readings (gateway mode only) |
| Agency | RoHS, FCC ID: QOQGM210P |
| Warranty | 5 Years |
Datasheets & Technical Documents
- Sensor Family:
- BAPI-Box
- Location:
- Pipe / Process
- Measures:
- Temperature
- Probe Type:
- Remote Bullet Probe FEP
- Probe Length:
- 5 ft
- Power:
- Battery
- Enclosure:
- IP66 / NEMA 4X