Part Number
BA/WT-BLE-RPFEP-5-BB-PWR
Probe
remote 304 SS bullet probe with 5 ft FEP cable
Length
5 ft (1.5m)
Power
Wired 15-24VDC
Enclosure
IP66 / NEMA 4X
List Price
$350
Warranty
5 Years
The BAPI Wireless BLE Remote Probe 5ft FEP Cable BAPI-Box Wired (BA/WT-BLE-RPFEP-5-BB-PWR) is a wireless BLE pipe and process temperature sensor in an IP66/NEMA 4X BAPI-Box enclosure with a remote 304 SS bullet probe with 5 ft FEP cable. Powered by wire power (15 to 24 vdc). Transmits via Bluetooth Low Energy to the BAPI BLE Receiver or Gateway. The probe material is 304 stainless steel with FEP cable insulation.
Best for: Wireless pipe, process, and immersion temperature sensing in wet or harsh environments where the BAPI-Box IP66/NEMA 4X enclosure provides weather and contamination protection.
5-Year Warranty
Backed by BAPI's 5-year warranty. Onboard memory stores up to 16,000 readings in gateway mode.
| Specification | Value |
|---|---|
| Part Number | BA/WT-BLE-RPFEP-5-BB-PWR |
| Probe Type | remote 304 SS bullet probe with 5 ft FEP cable |
| Probe Length | 5 ft (1.5m) |
| Probe Material | 304 Stainless Steel with FEP cable |
| Power | Wire Power (15 to 24 VDC) |
| Temp Accuracy | ±1.7°F (0.95°C) from 32 to 158°F |
| Temp Range | -4 to 221°F (-20 to 105°C) |
| Enclosure | IP66/NEMA 4X BAPI-Box |
| Frequency | 2.4 GHz (Bluetooth Low Energy) |
| Onboard Memory | Up to 16,000 readings (gateway mode only) |
| Agency | RoHS, FCC ID: QOQGM210P |
| Warranty | 5 Years |
Datasheets & Technical Documents
- Sensor Family:
- BAPI-Box
- Location:
- Pipe / Process
- Measures:
- Temperature
- Probe Type:
- Remote Bullet Probe FEP
- Probe Length:
- 5 ft
- Power:
- Wired
- Enclosure:
- IP66 / NEMA 4X