The BAPI-Stat "Quantum" Wireless Room Temperature and Humidity Sensor (BA/WTH-BLE-Q-SO-BAT) measures both temperature and relative humidity and transmits via Bluetooth Low Energy to the BAPI BLE Receiver or Gateway. Battery (2x BA/LI14505 3.6V lithium AA). Optional setpoint slider for wireless occupant setpoint adjustment. Optional override button transmits occupied signal.
Best for: Wireless room temperature and humidity sensing for HVAC BAS applications. Each measured variable (temperature and humidity) requires a separate analog output module when using the receiver-based system.
Backed by BAPI's 5-year warranty. Up to 16,000 readings stored onboard in gateway mode. At 10 min/5 min intervals, estimated battery life is 8.93 years.
| Specification | Value |
|---|---|
| Part Number | BA/WTH-BLE-Q-SO-BAT |
| Power | Battery (2x BA/LI14505 3.6V lithium AA) |
| Temp Accuracy | ±1.7°F (0.95°C) from 32 to 158°F (0 to 70°C) |
| Humidity Accuracy | ±2% RH @ 77°F (25°C), 20 to 80% RH |
| Temp Range | -4 to 221°F (-20 to 105°C) |
| Environmental Range | Temp: -4 to 149°F (-20 to 65°C) | Humidity: 10 to 90% RH non-condensing |
| Frequency | 2.4 GHz (Bluetooth Low Energy) |
| Receiver Sensitivity | -97 dBm |
| Onboard Memory | Up to 16,000 readings (gateway mode only) |
| Enclosure | ABS Plastic, UL94 V-0 |
| Agency | RoHS, FCC ID: QOQGM210P |
| Warranty | 5 Years |
| Transmit Interval | Sample Rate | Est. Life (years) |
|---|---|---|
| 1 min | 1 min | 1.89 |
| 3 min | 1 min | 3.83 |
| 5 min | 5 min | 7.08 |
| 10 min | 5 min | 8.93 |
- Sensor Family:
- Quantum
- Location:
- Room
- Measures:
- Temperature and Humidity
- Power:
- Battery
- Setpoint:
- Yes
- Override:
- Yes
- Mounting Base:
- Standard