SKU:
PW30M-009-250
Adding to cart… The item has been added
TypeWet-to-Wet Differential Pressure Transmitter
EnclosureMetal NEMA 3R
Output Signal4-20 mA / 0-5V / 0-10V
Output SelectionSwitch-Selectable
Pressure Range1 to 500 PSID (16 selectable)
Cable Connection9 ft
Remote Sensor250 PSI Sensor
Bypass ManifoldNone
DisplayLCD (High / Low / Diff)
Country of OriginMade in USA
Best For
Key Features
16 Selectable Differential Ranges (1-500 PSID)
Switch-Selectable Output: 4-20 mA / 0-5V / 0-10V
Single DIP switch picks the output mode: 2-wire 4-20 mA loop-powered (15-30 VDC, 250 Ohm max), 3-wire 0-5 VDC (12-30 VDC or 24 VAC), or 3-wire 0-10 VDC (13-30 VDC or 24 VAC). 20 mA max. consumption.
LCD Display: High, Low, & Differential
Enclosure: Metal NEMA 3R / IP65
9-Foot Pre-Wired Standard Cable
Factory-Installed PWT250 Remote Sensor (250 PSIG)
Micro-Machined Silicon Strain Gauge
Sensor-Side Configuration Features
Push-Button Zero & Span
Surge Snubber Built-In
Made in USA - Senva Inc., Beaverton, OR
Technical Specifications
SpecificationValue
ManufacturerSenva Inc.
Manufacturer Part NumberPW30M-009-250
SeriesPW30M (PW30 Wet-to-Wet Differential Pressure)
Sensor TypeWet-to-Wet Differential (Dual Remote Strain-Gauge Sensors)
Sensing ElementMicro-Machined Silicon Strain Gauge (316L SS Diaphragm)
Differential Ranges16 selectable from 1 to 500 PSID (DIP-switch)
Output Signal (Switch-Selectable)2-wire 4-20 mA, 3-wire 0-5 VDC, or 3-wire 0-10 VDC
Power Supply (Voltage Mode)12-30 VDC or 24 VAC, 20 mA max
Power Supply (4-20 mA Mode)15-30 VDC (0 Ohm load) up to 18-30 VDC (500 Ohm), 20 mA max
Sensor Accuracy<+/-0.25% BFSL (sensor element)
System Accuracy+/-1% FS on 1%-class ranges; +/-2% FS on 2%-class ranges (see PW Accuracy Table)
Long-Term Stability+/-0.25% FS per year
Over-Range Protection200% of rated sensor pressure
Pressure Cycles>100 million
Transmitter Operating Temperature-22 to 158 degF (-30 to 70 degC)
Media CompatibilityWater, other 316 SS-compatible liquids
Media Temperature32 to 250 degF (0 to 125 degC); steam requires siphon tube
Operating Humidity0 to 90% RH, non-condensing
Compensated Operating Range14 to 158 degF (-10 to 70 degC)
Vibration Rating10G peak, 20 to 2000 Hz
Zero AdjustmentPushbutton (5s = re-zero, 10s = factory restore) + remote zero input
DisplayLCD - shows high port, low port, and differential pressure
EnclosurePowder-Coated Steel (Metal), NEMA 3R / IP65
Cable Connection9-Foot Pre-Wired Standard Cable (DIN43650 plug-and-play)
Cable Length9 feet (standard PVC)
Remote SensorFactory-Installed: 1x PWT250 (250 PSIG, 0-250 PSID range)
Sensor-to-Transmitter ConnectionDIN43650 Form-A Quick-Disconnect
Process Connection (PWT Sensor)1/4 inch MNPT
PWT Conduit Fitting1/2 inch
Sensor Body Material304 Stainless Steel
Sensor Wetted Material316L Stainless Steel Diaphragm
Mounting OrientationUnrestricted
Warranty7 years on transmitter electronics; 2 years on PWT replaceable element
Agency ComplianceCE, RoHS
Country of OriginMade in USA - Senva Inc., Beaverton, Oregon
Documentation
Compatible Accessories
Replacement Sensor
Senva PWT250 Remote Pressure Sensor
View PWT250 »
Frequently Asked Questions
What ranges does this transmitter cover?
Do I need to plumb a bypass loop for this differential transmitter?
How is the analog output configured?
One DIP switch on the transmitter board picks between 2-wire 4-20 mA loop, 3-wire 0-5 VDC, or 3-wire 0-10 VDC. Voltage modes accept 12-30 VDC or 24 VAC supply (13-30 VDC required for 10V FS). Current mode is loop-powered with 15-30 VDC at 0 Ohm load, up to 18-30 VDC at 500 Ohm.