SKU:
PW30M-015-A-250
Adding to cart… The item has been added
TypeWet-to-Wet Differential Pressure
RangeUp to 0-250 PSID (8 sub-ranges)
Sensor2x PWT250 Included
Output4-20 mA, 0-5V, 0-10V
DisplayLCD (High, Low, dP)
EnclosureMetal NEMA 3R
Cable15-ft Armored
BypassNone
Power12-30 VDC / 24 VAC
Warranty7-Year Electronics
Best For
Included Remote Sensors (Qty 2)
2x PWT250 - 0-250 PSIG each (1/4 inch MNPT, 316L SS)
Key Features
Remote-Sensor Architecture
16 Selectable Differential Ranges
LCD: High, Low, and dP
Output Switch-Selectable
Port Swap
Integrated Surge Snubber
Manual + Remote Zero
DIN43650 Sensor Connection
NEMA 4/IP65 Enclosure
Made in USA Electronics
Technical Specifications
SpecificationValue
SeriesPW30 Remote Wet-to-Wet Differential Pressure Transmitter
Sensor TypeMicro-machined silicon strain gauge
Pressure Range16 DIP-selectable, 1-500 PSID (sensor dependent)
Output Signal2-wire 4-20 mA (loop-powered), 3-wire 0-5V, 3-wire 0-10V (switch-selectable)
Accuracy+/-1% typ, +/-2% on lowest sub-range
Sensor Performance Accuracy<+/-0.25% BFSL
Stability (1 year)+/-0.25% FS typical
Over-range Protection200% rated pressure
Operating Humidity0 to 90% RH non-condensing
Media Temperature32 to 250 degF (0-125 degC); siphon tube required for steam
Media CompatibilityWater and other 316L SS-compatible media
Vibration10G peak, 20 to 2000 Hz
Power Supply (0-5V mode)12-30 VDC / 24 VAC, 20 mA max
Power Supply (0-10V mode)13-30 VDC / 24 VAC required for 10V FS output
Power Supply (4-20 mA mode)15-30 VDC (0 Ohm) / 16-30 VDC (250 Ohm) / 18-30 VDC (500 Ohm), 20 mA max
Power Consumption5 W max
Zero AdjustmentAutomatic, push-button (5 sec re-zero, 10 sec factory restore), remote zero input
Transmitter EnclosurePowder-Coated Steel (NEMA 3R)
Transmitter Enclosure RatingNEMA 3R / IP65
Electrical Connection15-ft Pre-Wired Armored Cable
Bypass ManifoldNone (optional service valve PWBV sold separately)
Remote Sensor2x PWT250 Remote Sensors Included (0-250 PSIG each)
Sensor Construction316L SS, 1/4 inch MNPT process, 1/2 inch conduit fitting
Sensor Connection to TransmitterDIN43650 plug-and-play lead
ApprovalsCE, RoHS, ISO
Country of Origin (Transmitter)Made in USA - Beaverton, OR
Country of Origin (PWT Remote Sensor)Imported
Warranty (Electronics)7 Years
Warranty (Replaceable Elements)2 Years
Manufacturer Part NumberPW30M-015-A-250
Selectable Differential Pressure Ranges
Remote Sensor2% Accuracy Ranges1% Accuracy Ranges