SKU:
A/DLP-010-W-B-D-B-3-C-3P-S
TypeDifferential / Air
Range+/-10 in WC
DirectionBidirectional
Output0-10 VDC
Accuracy+/-0.25% FSO
DisplayLCD
MountingDIN Rail or Panel
NIST Cert3-Point
The ACI A/DLP-010-W-B-D-B-3-C-3P-S is part of ACI's DLP Series Differential Low Pressure Transmitter family - a factory-calibrated, custom-ranged variant configured for a -10 to +10 inch WC bidirectional range with a 0-10 VDC output (3-wire VAC or VDC powered) and +/-0.25% FSO accuracy. The DLP uses a piezoresistive silicon sensing element with a hinged enclosure cover and integrated locking tab for easy access to the zero function. This SKU has an integrated 5-digit LCD display for live pressure indication on the unit cover. This SKU ships with both the 7" aluminum duct-static pitot tube (A/PT-DLP) and the 35 mm DIN rail clip (A/DRC-DLP) - a complete duct-mount kit ready for installation out of the box. This unit ships with a 3-Point NIST Certificate (3-Point NIST cert (10%, 50%, 90% FSO)) - useful for spec engineers and validation environments (clean rooms, isolation rooms, pharmaceutical, semiconductor fabs) where traceable calibration documentation is required. Made in USA by ACI in Middleton, Wisconsin.