SKU:
A/DLP-010-W-U-D-A-1-C-0P-S
TypeDifferential / Air
Range0-10 in WC
DirectionUnidirectional
Output0-10 VDC
Accuracy+/-0.5% FSO
DisplayLCD
MountingDIN Rail or Panel
NIST CertNone
The ACI A/DLP-010-W-U-D-A-1-C-0P-S is part of ACI's DLP Series Differential Low Pressure Transmitter family - a factory-calibrated, custom-ranged variant configured for a 0 to 10 inch WC unidirectional range with a 0-10 VDC output (3-wire VAC or VDC powered) and +/-0.5% FSO accuracy. The DLP uses a piezoresistive silicon sensing element with a hinged enclosure cover and integrated locking tab for easy access to the zero function. This SKU has an integrated 5-digit LCD display for live pressure indication on the unit cover. A 7" aluminum duct-static pitot tube (A/PT-DLP) ships with this SKU - it threads into the back of the enclosure for direct duct-static measurement without separate pickup ports. This unit is factory-calibrated with NIST-traceable equipment but ships without a printed certificate. If your project requires documented calibration, see the matching variants with 3P or 5P NIST suffix. Made in USA by ACI in Middleton, Wisconsin.